Kahvaltıda Yapılan Yanlışlar!

Gece boyunca aç kalan vücudunuza uyandığınızda ilk bir buçuk saat içerisinde gerekli besin takviyelerini vermediğiniz zaman uzun vadede katabolizma süreci başlayacaktır. Standart olarak Türkiye’de yaşayan bireylerin kahvaltılarını aksatması sonucunda metabolizmada oluşan dengesizlik bireyin kilo almasını yol açmaktadır. Bu yazımızda ise kahvaltıda yapılan büyük hatalardan bahsedeceğiz.

Proteinden Eksik Kahvaltı Yapmak: Uyandığınızda vücudunun yeniden yapılanması ve onarımı adına büyük bir etkide bulunacak olan protein, Metabolizmanızın hızlanmasına da yardımcı olurken bir süre boyunca karnınızın acıkmasının önüne geçecektir. Bu nedenle kahvaltılarınız da simit ve poğaça yerine daha güçlü besinlere ağırlık vermelisiniz.

Lifli Gıdalardan Eksik Kalmak: Oldukça fazla şeker içeren mısır gevreğini kahvaltı da tüketmek, Tam buğday ile oluşturulan yulafa göre çok daha kısa süre de acıktıracaktır. Neden ise içerisinde barındırmış olduğu şeker kan şekerinizin aniden yükselmesine yol açacağından dolayı kahvaltıdan sonra bir saat sonra tekrardan yüksek kalori besinlerle beslenerek günlük almanız gereken kalorinin üzerine çıkmanıza neden olacaktır. Bu nedenle yulaf gibi düşük glisemik indekse sahip olan besin gruplarından yararlanarak kan şekerinizi sabit tutabilirsiniz.

Güne Kahvaltı Yapmadan Başlamak: Kahvaltı günün en önemli öğünlerden bir tanesi olduğu için geçiştirmeniz doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Bu nedenle işe veya okula giderken yapmış olduğunuz ufak atıştırmalıklara kahvaltı bile diyemeyiz aynı zamanda bol şekerli gıdalardan oluşan kahvaltılar da sizlere yarardan daha çok zarar oluşturacaktır.

breakfast-istock[1]

Sıfır Yağ ile Kahvaltı Yapmak: Kahvaltılarını da almanız gereken üç ana besin yapısı vardır. Bunlar; yağ, karbonhidrat ve protein olmak üzere üç farklı kola ayrılmaktadır. Doğru oranda kombinlenen kahvaltılar size gün boyunca gereken enerjiyi vereceğinden dolayı, kahvaltılarınız da sağlıklı yağlara yer vermelisiniz. Örnek olarak fıstık veya fıstık ezmesi kullanarak günlük almanız gereken yağın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Yukarıda sizlere verdiğimiz tavsiyelere uyduğunuz zaman diliminde kendinizi çok daha zinde ve dinç hissedeceksiniz. Gün içerisinde yeddiklerinizi kontrol altında tutarsanız kısa süre içerisinde tüm kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir