AFT Neden Olur?

AFT bir diğer adıyla birlikte Aftöz lser olan AFZ , Ağız içerisinde görün oldukça sık ağrılı bir ülseldir. Klasik olarak AFT taraşı, Ağız içerisinde mukoza tabaksının üzerinde, Kırmızı oval sınırlı yararlar halinde boy gösterir. Sağlık Bakanlığı tarafından bu konu hakkında yayınlamış olduğu güncel istatistik bulunmuyor fakat diğer ülkelerin verilerine göz attığımızda, Toplam olarak nüfusunun %20 ile %40 arasındaki kişilerin hayatının bir döneminde bu yararlarla karşılaştığı açıklanmış

Bir başka istatistikte ise, Kadınların erkeklere nazaran bu yararlara çok daha yatkın halde olduğunu açıklıyor. AFT çoğunlukla; Yanak ısırma, Dudak yeme veya bir darbeye bağlı olarak ağız içerisine ortaya çıkan açık yaralar, baharat, çikolata gibi farklı gıdalara karşı hassasiyet, Bazı vitaminlerinde ve minerallerin getirdiği eksiklikler, Hormonların dalgalanmaları sonucunda ortaya çıkabilir. AFT, Kadınların dışında en çokta ergenlikte ver ergenliği takip eden bireylerin dört ya da beş senelik dönemlerinde rahatlıkla görülmektedir.

AFT’nin Diğer Nedenleri?

Helicobacter Pylori: Yapılan bazı araştırmalar, Peptik ülsere neden olarak, Ağız içerisinde yararların nedenlerin arasında yer almaktadır.

Ülseratif Kolit: Kolon ve rektum iç kısmından ülserlere ve tahrişlere büyük bir etkiye neden olan kronik ve iltihabı ile birlikte bağırsak hastalığının Crohn Hastalığı etkisinden dolayı olabilir.

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık siteminin zayıflatan hastalıklar ya da enfeksiyonlar ağız içerisinde bir takım yaralara neden olabilir.

Ağız Bakım Solüsyonları: Sodyum lauril sülfat içeren diş macunu ve gargaların sularının AFT oluşumunun riskini arttırdığı yönünde bir takım bilimsel araştırmalar mevcuttu. Bu ürünleri satın alırken ambalajların üzerinde ki içindekiler bölümüne bakarak bu maddenin olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Ne Zaman Doktor Kontrolüne Gidilmeli?

İlk olarak küçük seviyede olsa bile tekrarlanan AFT için doktora gitmeniz gerekiyor. Çünkü normalde AFT rahatsızlıkla sık sık tekrar eden yaralardan değildir. Doktorların tanısı ve tedavisi sonucunda ortaya bir tedavi birimi çıkartılmaktadır.  Eğer AFT rahatsızlığınız bir ishal ile birlikte görülüyorsa hemen doktora gitmeniz gerekiyor. Bu durumda sistemik bir rahatsızlığınızın olduğu işaretidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir