B12 Vitamin Eksikliği Neden Kaynaklanır?

Sürekli olarak kendiniz yorgun ve halsiz hissediyorsanız, Mevsimlere uygun olarak kıyafetleri giydiğiniz zaman hala üşüyorsanız, İştahsızlık veya saç dökülmeleriniz sürekli oluyorsa bu durumun arkasında yatan anan nedenlerden bir tanesi B12 vitaminin eksikliğidir. Bu eksikliğe bağlı olarak kansızlık sık şekilde görülebilir.

Hamile Bayanlarda Düşük ve Erken Doğumların Arkasında Yatan Etken

Oldukça çabuk yorulma, Çalışma kapasitesinde aniden düşüş, Baş dönmesi, şişme hissi beraberinde gelen iştahsızlık hepsi vücudunuzun yeterince kana sahip olmadığı yani kansızlığın anlamına gelir. Hatta erken doğumlarda bebeğin rahatsız doğması hatta ölümü ile sonuçlanabilir. Çocuklarda ise büyümede gerilik, Sık rahatsızlanma, Dikkat bozukluğu, Öğrenme ve algılama gibi etkenlerde büyük oranda azalma yaşanır.

Kan Sayımınızı İhmal Etmeyin

Basit bir kan sayımı testi ile birlikte vücudunuzdaki kansızlığı rahatlıkla tespit edebilirsiniz. Rahatsızlığın arkasında ki yatana ana nedeni öğrenmek adına kan testlerinin düzenli olarak yapılması gerekiyor. Kronik olarak bir kansızlığın tedavisinde, Kansızlığa yol açan ana etkenlerin kısa sürede düzeltilmesi gerekiyor.

B12 Vitamin Eksikliği Ciddi Sağlık Problemlerini Oluşturabilir

B12 Vitamin olarak karşımıza çıkan maddenin alyuvarların kemik iliği üzerinde üretilmesi gerekiyor. B12 vitaminin çok daha yeterli miktar üzerinde olmaması adına kansızlık ortaya çıkacaktır. Besinler üzerinden temin edilen B12 vitaminin emilimin sağlanması adına pankreas ve ince bağırsak fonksiyonların çok daha normal seviyede olması gerekiyor. Bu organların bir tanesinde bozukluk olduğu zaman diliminde B12 Vitamin eksikliği ortaya çıkacaktır.

B12 Vitamin İçeren Besinleri Tüketin

Karaciğier, Böbrek, Kırmızı et, Yumurta, Süt ürünleri ve balık gibi besin gruplarında B12 Vitamini barındıran besinlerin arasında yer almaktadır. Mayalı olarak soya ürünleri ve deniz yosunu içerisinde bol miktarda B12 yer alır. Bu besinlerin yeterli oranda tüketiminin yapılması sonucunda ortaya çıkan B12 Vitamin eksikliğinin giderilesine neden olacaktır.

Yukarıdaki açıklamaları uygulamadan önce ilk olarak doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz aksi bir sorun taktirse sağlığınız daha da kötüleşebilir bu durumun önüne geçmek için doktorunuza danışmalısınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir