Sodyum Bikarbonat Nedir?

Günümüzde sporcular üzerinde performansı geliştirmek adına supplementler çok uzun bir süredir kullanılıyor, Araştırmalar ve denemeler yapılarak daha iyi sonuçlar elde edilmeye çalışılıyor. Gerçekleştirilen araştırmaları çok yakından takip ederken kısa bir süre öncesinde Sodyum Bikarbonat yani NaHCO3 hakkında araştırmaları sizlerle paylaşıyorum.

Gerçekleştirilen yazı üzerinde Sodyum Bikarbonat ve Atletik Performans kategorisindeki katkıyı inceleyen araştırmaları inceleme altına alacak bir takım sonuçlar oluşturacağız böylece performans konusuna uygun kullanım detaylarını da kullanmış olacağız.

Supplement Firmalarına Göre Faydasız!

Bu konu hakkında bir den fazla farklı araştırma olmasına rağmen farklı kaynaklar Sodyum Bikarbonat hakkında olumsuz düşünceler ile sonuçları insanlarla paylaşıyor. Dışarından baktığımızda bu araştırmalara göre olumsuz gözükse ile durum sanıldığından çok daha farklı.

Zia oldukça yoğun bir kar marjı olan, Düşünülen aksine sağlık merkezli değil ticari olarak hedeflenen supplement sektörü çok eczana üzerinde rahatlıkla bulunacak ve neredeyse kreatin gibi yüzyılımızın en etkili supplementlerden bir tanesi ile yarışacak türde kalmak istemiyor.

NaHCO3’ün Etkisi Gerçekten Büyük mü?

Yaklaşık olarak sekiz düzenli egzersiz yapan erkek katılımcı ile uygulanan araştırmada Sodyum Bikarbonatın egzersiz hacmine olan katkısı göz önünde bulundurulmak istenmiş. Yapılacak egzersizden bir sat önce;

  • Birinci gruba 3 G/KG NaHCO3 ve tatlandırıcı desteği yapılırken,
  • İkinci gruba 045G/KG NaCL ve tatlandırıcı desteği yapılmış.

Sodyum Bikarbonatın test edildiği grup ilk seviyede olurken ikinci grupta plasebo etkisi oluşturma adına işlemler yapılmıştı. Gruplarda Squat ve Bench Press hareketleri uygulanırken;

  • Squat için ilk grup toplam bazında 3 tekrar sağlarken, İkinci grup 24.6 tekrar üzerinde sabit kalmış,
  • Bench Press için ise ilk grup toplam ortalama 28,2 tekrar çıkartırken, İkinci grup ise 7 tekrarda sabit kalmış.

Elde edilen sonuçlara göre Sodyum Bikarbonat kullananların Squat ve Bench Press hareketlerine verimlilik katmış.

Kimler Kullanabilir?

Sodyum Bikarbonat ürünün tüketimini egzersiz öncesi performans etkisini yukarıdaki araştırma ile açıklamaya çalıştım. Peki bu ürünün herkese uygun olup olmadığı konusuna gelecek olursak, Evet. Egzersiz öncesi performansı artırmak isteyen bütün sporculara destek sağlayacak olan Sodyum Bikarbonat özelliklede dayanıklılık ve yüksek yoğunluk açısında egzersizde bulunanlara harika bir seçenek.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir