Kilo Almaya Neden Olan İlaçlar

Modern tıp sektörü artık birçok hastalığa karşı olarak hızlı ve etkili tedavi yöntemleri oluşturmuş durumda. Geliştirilen bu tedavilerin büyük bir kısmı ise medikal yani ilaç tedavisi ile gerçekleşiyor. Gerçekleştirilen ilaç tedavileri bir diğer yandan iyileşmeye yardımcı olurken bir diğer yandan da kilo almanıza yol açabiliyor. Bu yazımızda ise sizlere hangi tarz ilaçların kilo almanızda büyük rol oynayacağını açıklayacağım.

Antidepresanlar

Çoğunlukla antidepresanlar bir çok insanın aklında soru işareti olarak kalıyor. Bazı antidepresan ürünleri gerçekten kilo almanıza neden olurken bu iştahınızı arttırarak ve sizi tembelleştirerek başarıyor. Başlıca kilo alımına neden olan antidepresanlar aşağıdaki gibi;

  • Trisiklik, İmipramin, Doksepin, Amitriptilin antidepresanları çoğunlukla yoğun kilo alımına neden olan maddelerdir. Daha az kilo almaya yönelik antidepresanlar ise sekonder tisiklik, nortriptpili ve desipramin içeriklerini önerebiliriz.

Bunların dışında selektif seratonin reuyptake inhibitörleri oldukça yoğun kilo alımına neden olmasa bile uzun süre içerisinde düşük oranlarda kilo almaya yönelik etkileri olabilir. Paroksetin, Fluoksetin ve Stialopram bu etken malzemelerinden birazıdır.

Antipsikotik İlaçlar

Bu tarz ilaçlar çoğunlukla bireyin iştahını arttırarak ve kilo almaya yönelik etkenler doğurur. Bu tip antipsikotik ilaçlara örnek olarak klorpromazin, klozapin, haloperidol, olanzapin ve risperidon örnek verilebilir.

Antikonvülzan İlaçlar

İştah üzerinde oynayıp kjilo alımına neden olan bir diğer ilaç antikonvülzanlardır. Başta valproik asit olma üzere gabapentin, vigabatrin ve çok daha az kilo alımına neden olan karbamazepin bunlardan bir kaçıdır.

Beta Bloker İlaçarl

Atonol, Propanol en başta olmak üzere birkaç beta bloker ilaçlar bireyin metabolizmasını yavaşlatarak, Su tutumu yapması sonucunda kilo almaya neden olabilir.

Antialerjik İlaçlar

Çoğunlukla alerji oluşumunda büyük görev alan histamin’i ortadan kaldıran antialerjik, Bir diğer adı ile birlikte antihistaminik ilaçlar bireylerin ayrıca çok daha uyumasına ve hareketsiz yaşam içerisinde olmasına neden olur.

Ortaya çıan hareketsizlik sonucuna bağlı olarak kilo alımına neden olan antialerjik ilaçlardan en önemlisi difenhidranil olmak üzere loratidin, setirizin ve siprohepradin dile getirilebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir