Sporu Nasıl Hayatımızın Bir Parçası Haline Dönüştürürüz?

Bu yazımız da sizlere sporu nasıl hayatınıza aşılayacağınızı ve egzersizleri günlük olarak nasıl alışkanlık hale getirebilmeniz için bazı küçük detaylar vereceğim. Konuya direk giriş yapacak olursak egzersizleri alışkanlık haline getirememenizin en büyük sorunlarından bir tanesi hafta içerisinde planlı gitmememizden dolayı kaynaklanıyor.

Düzenli bir hafta sürecinde egzersiz yapmanız size bir alışkanlık halini getirecek böylece büyük ölçüde kolaylık sağlayacak çünkü üzerinde duracağımız noktalar işleri çok daha otomatik, Sıradan bir eylem haline getirerek size yardımcı oluyor.

Zamanınızı İyi Planlayın

Gününüzü doğru bir şekilde değerlendirmeniz ve zamanınızı doğru şekilde oluşturmalısınız böylece oluşturduğunuz bu plana sadık kaldığınız süre zarfında gün içerisinde her şeyi yapabileceksiniz. Örnek verecek olursak sabah saatlerinde erken kalkan birisiyseniz bu süreyi egzersizler ile değerlendirerek güne daha zinde başlayabilirsiniz.

Hevesini Kaçırmayın

Bu yazıda sizlere verebileceğim en büyük önerilerden bir tanesi. Başlarda heves ve hırsın etkisi ile alışık olmadığınız zorlu bir egzersiz programına başlamanız bir süre sonra sizi bıkkınlığa böylece pes etmeye zorlayacaktır. Bu zorlu programın yerine Progressive Overload yani günden güne antrenman sürecinizde zorlukları arttırarak daha iyi bir gelişim sağlayabilirsiniz.

Gelişimi Kayıt Edin

Vücudunuzu günlük egzersizlerine alıştırdıktan sonra artık egzersizlerin yoğunluğunu günden güne arttırarak gelişim sağlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz bu gelişimleri kontrol etmek için vücudunuzun ölçülerini ve fotoğraflarınızı haftalık olarak kayıt edin. Bu yöntem size uzun bir süre boyunca motive kaynağı olacak böylece sporu bırakmak istediğiniz de başladığınız ilk resme bakarak tekrardan tüm dikkatinizi toplayabilirsiniz.

exercising-best-and-worst-states-ftr[1]

Zevk Alarak Yapmaya Çalışın

Hayatınız da hiçbir şeyi “bitse de kurtulsam” düşüncesi ile yapmayın eğer bu tarz bir düşünceye kapılırsanız günden güne yaptığınız spora ve işe ilgi göstermeyerek gerileme süreci yaşayabilirsiniz. Günden günde antrenmanlarınızı daha eğlenceli ve arkadaşlarınız ile güzel bir hale getirebilirsiniz.

Farklı Egzersizlere Yer Verin

Her hafta aynı egzersizleri yapmanız sizin sıkılmanıza neden olmasının yanında kaslarınızın gelişmesi ve toparlanması için kötü bir seçim olabilir. Bu tarz seçimlere yer vermemek için beş  haftalık periyotlarla birlikte antrenmanlarınızda ki hedef noktayı değiştirmeye odaklanın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir