Selülit için Neler Yapılmalı?

Dünya geneline baktığımız da kadınların en büyük sorunlarından bir tanesi olan selülit hakkında sizlere bir takım tedavi ve neler yapabileceğiniz hakkında tavsiyeler verdim. Lafı daha fazla uzatmadan direk olarak tavsiyelere geçelim.

Nedir Bu Selülit?

Selülit esasında oldukça kötü çağırımları ortaya çıkartan ifade. Tıbbı olarak açıklayacak olursak bayanların ergenlik sonrasında, Erkeklerin yüzde on oranında bulunan yağ hücrelerinin ya da farklı sıvı birikimlerinin deri altında düzensiz bir şekilde yerleşimi sonucunda ortaya çıkan basınç ile birlikte derinin üst tabakasında düzensiz bir görünümü meydana getirmektedir.

selülit-3[1]

Neden Oluşur?

Bu sorunun vücudumuz da oluşmasına bağlı olarak yağ depolanması dile getirilse bile, Süreci hızlandıran ve kolaylaştırma sürecine iten bazı nedenlerde bulunuyor.

  • Hormonsal Sorunlar: Tam olarak bilimsel açıdan kanıtlanmasa bile yüksek insülin, Östrojen kaynaklı selülite neden olabilir. Östrojenin en büyük sorunları su tutumunu arttırarak deri içerisinde düzensizliği arttırma sağlarken, İnsülin yağ depolanmasını artırarak sıvı dağılımını bozabiliyor.
  • Dengesiz Beslenme: Kötü beslenme ve dengesiz beslenme beraberinde büyük bir şekilde kilo almaya yönelik yağ depolanmasına neden olacaktır. Depolanan yağların deri altında depolamanın artışı selülite neden olacaktır.
  • Egzersiz Yaşam: Gün içerisinde az hareket ve egzersiz vazodilatasyon çok daha az dolaşım nedenleriyle birlikte daha düzensiz bir deri altında oluşturacaktır. Bunların dışında egzersiz ve hareket azlığı sonucunda kilo almanız arttıracak böylece yağ depolarınız çok daha fazla dolacaktır.
  • Stres Faktörü: Stresin en büyük düşmanı kortizol ve diğer kortizol tarzında ki benzeri hormonları çok daha fazla yağ ve sıvı yani ödem depolanması kan akşının azalmasına neden olacaktır.
  • Kıyafet Seçimi: Vücudunuzdaki kan dolaşımı oldukça önemli seviyede. Dolaşımın bozarak önemli nedenlerinden dolayı bir tanesi sıkı giyilen kıyafetler. Kıyafet seçimi yaparken bu unsura dikkat etmelisiniz

Durumu özetleyecek olursak tüm nedenlerden dolaylı ve doğrudan yağ ve diğer maddelerin vücutta depolanmasına yardımcı olacak ve dolaşımı bozarak selülite oluşmasına neden olacaktır. Konuyu burada noktalıyoruz çünkü ilerleyen bölümlerde ele alacağız çünkü çok farklı konulara değineceğiz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir