Guatra Faydalı Olan Bitkiler

Boğazın alt tarafından görev yapan trioid bezinin genişlemesi sonucunda ortaya çıkan olaya guatr adı verilir. Tiroid bezinin salgılamış odluğu hormonların sindirim sisteminden üzerimizde taşımız olduğumuz kasların işleme sürecine kadar büyük bir etki sağlar. Tiroid hormonların üretilmesinde, İyota ihtiyaç duyurulur, en başta iyot eksikliği ve diğer faktörler tiroid bezine ters oranda etki eder ve normal olmayan bir şekilde genişleme süreci görülür. Bu rahatsızlığa iyi gelen besinleri ise sizlere sunuyoruz.

Gece Çuha Çiçeği Yağı; Hormonların sağlıklı ve normal bir açıdan çalışması için esansiyel yağ asitlerinin bulunması gerekiyor. Vücut için elzem sürecinde olan yapının kendisini üretmediği, Dışarından alınması geren yağ asitlerine esansiyel yağ asitleri denir. Gece Çuha Çiceği Yağı bunu üzerinde barındırır.

Zeytinyağı

Tüm tiroid hastaların beslenme sürecine oldukça büyük bir şekilde özen göstermeleri önemlidir. Tavsiye edilen ya da beslenme sürecinde çıkarılacak olan yiyecek türleri, Her hangi bir tiroid hastalığınızın olduğuna bağlı şekilde değişse bile, Genel olarak bu rahatsızlıklar bitkisel yağlar dışındaki yağ türlerinden uzak durulması gerekir. Omega – 3 asitleri açısından büyük bir zenginliğe sahip zeytinyağını tüketmeye özen gösteriniz.

Sarımsak

Çoğu kişi sarımsak olmadan hiçbir yemeğin tadını alamaz fakat bazıları da bu bitkisel antibiyotik kaynağının kokusuna dayanamaz. Guatr rahatsızlığınız varsa mutlaka yemeklerinizde sık sık tüketmelisiniz kokusuna hiçbir şekilde aldırış etmemeniz gerekiyor.

Ay Çekirdeği

İçerisinde barındırmış olduğu çinko ve selenyum tiroid bezinin doğru bir şekilde çalışması açısından vücudumuza büyük oranda gerekmektedir. Hormonların üretimin de ya da bu hormonların vücut tarafından doğru bir şekilde kullanılmasında düzensizliklerin oluştuğunda bu sorunlar iyot eksikliğine beraberinde guatr hastalığına yol açar.

Yukarıda bahsi geçen mineraller ise hormonların üretimini ve kan içerisinde hormon miktarını doğru bir şekilde dengeleme sürecine yardımcı olur. Ay çekirdeğinde de selenyum ve çinko bulunmaktadır. Üstelik ucuz sağlıklı besin grupların arasında olmasından dolayı rahatlıkla ulaşabildiğiniz türdedir.

Yukarıda vermiş olduğumuz tavsiyelerden yararlanarak sizlerde iyot rahatsızlığınızda ki sorunları rahatlıkla azaltabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir