Su Atmaya Yardımcı Olan Bitki Çayları Nedir?

Çoğunlukla vücudun su tutması tabiri ile şekillenen ödem, çoğunlukla bireyin el, kol, ayak, bilek ve bacak kısımlarında görülmektedir hatta vücudun genelinde bile yaygınlık gösterebilir. Oluşan ödemin genetik, Fiziksel aynı zaman da aktivite eksiliği, Aşırı sodyum içerikli beslenme gibi rahatsızlıklardan dolayı oluşmasının birçok nedeni bulunuyor.

Ödem söktürücü bitki çayları ile birlikte vücutta birikime uğrayan faza sıvadan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Su atımına yardımcı olan çayların tarifini aşağıdan bulabilirsiniz.

Maydanoz Çayı: Üzerinde barındırmış odluğu idrar söktürücü etkisi sayesinde diyet sürecinde sık şekilde adı geçen maydanoz çayı doğru zamanda, Antioksidan etkisi ile birlikte vücudu temizleyerek, kolesterolü düşürücü etki sağlayacaktır.

Karahindiba Çayı: Özellikle vücudunda iltihap tarzında rahatsızlıkları taşıyan bireylerde de etkiyi azaltmak için önerilen karahindiba çayı ödem sökücü yapısının yanı sıra oldukça etkili bir antioksidandır. Vücut üzerinde oluşacak olan yaşlanmanın da ciltte görülen etkilerini geciktirmeye de yardımcı olacaktır. Bireyin kan şekerini dengeler gereksiz yere acıkmasının önüne geçer.

Yaban Mersini Çayı: Vücuttan su atma etkisi oldukça hafif olup, Üzerinde barındırmış olduğu antioksidanlar sayesinde büyük bir güçlü yapıya sahiptir. Bireyin karaciğerini korur aynı zaman da yaşa bağlı bir şekilde gelişen hafıza sorunlarını da karşı beyni korumaya yönelik etkilerde bulunur.

Ekinezya Çayı: Yukarıda bahsi geçen maydanoz ve karahindiba çayına nazaran idrar söktürücü etkisi çok daha az seviyededir. Özellikle bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu kış ayları içerisinde bireyin vücudunu güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli ve nezle, grip gibi hastalıkların çok daha kısa süre içerisinde iyileşmesinde büyük bir rol oynayacaktır.

Yukarıda ki listede yer alan çayların tüketimini günde iki ya da üç bardak olmak üzere düzenli şekilde uygulayarak etkilerini görebilirsiniz. Tabi bu süre zarfında sadece çay üzerinden etki beklemek yerine düzenli bir beslenme programı ile gündelik hayatınızı desteklerseniz çok kısa süre içerisinde etki göreceksiniz.

Listenin dışında, Ardıç, Yeşil, Zencefil, Meyan Kökü, Zerdeçal aynı zaman da Papatya Çayı gibi farklı bitki çaylarını tercih edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir