Diyette Akşam Yemeğinin Önemi Nedir?

Çoğunlukla baktığımızda genel olarak herkes günde üç öğün besin tüketmeye alışmış olsa bile, Kimi zaman iki öğün hatta bir öğün ile günü tamamlama dönemi yaşanıyor. Bu yöntemleri ise diyet yapmaya ilk defa başlayan, bilgisiz kişiler yöneliyor. Bu yazımızda ise sizlere akşam yemeğinin oldukça önemli olduğunu anlatacağız.

Akşam Yemeği, Vücudumuzun sabaha kadar yaşanacak dinlenme sürecinde kullanacağı enerjiyi sağlamak üzerine kuruludur. Bu sebepten dolayı kesinlikle atlanmayacak öğünlerin en başında geliyor. Burada dikkat etmemiz gereken bir konu var o da akşam yemeğinde kalori alımını kontrol etmek. Gereğinden fazla aldığınız kaloriler metabolizmanızı yavaşlatacak ve vücudunuzun yağ depolamasına neden olacaktır.

dinner%20%20promo[1]

Ün içerisinde en temel öğünlerden bir tanesi olan kahvaltı, Gece boyunca aç kalan kaslarınızı besleyecek yapıda olmadı. Vücudunuz uyku sürecinde katabolizma reaksiyonuna girecektir bu nedenle sabahları kalktığınızda protein ağırlıklı beslenme ile güne başlamanız size büyük katkı sağlayacaktır. Kahvaltıdan sonra öğlen yemeğinde stabil olarak dengeli beslenmeye önem göstermelisiniz. Öğünlerin aralarında gerçekleştireceğiniz ara öğünler beslenmenize büyük katkıda bulunacak böylece daha zinde olmanızı sağlayacak.

Çoğunlukla Türk insanların yapmış olduğu iki en büyük hatalardan bir tanesi akşam öğününde çok yağlı ve ağır yemekler tüketilirken bir kısımda hiçbir şekilde yemek yememektedir. Konuya ilk yapılan hatadan başlayacak olursak; Gün boyunca düzensiz beslenmenin doğurduğu kalori açığını bir öğünde ağır yemekler ile sağlamaya çalıştığınızda vücudunuz, Sindirim sürecinde çok büyük sorunlar yaşayacaktır. Bununla beraber gelen kan şekerinin yükselmesi bir saat sonra size kan şekeri kazası olarak geri dönecektir çoğunlukla yemeklerden sonra yaşanan ağırlık çökmeleri kan şekerinin hızlı yükselip, aşağıya düşmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

İkinci yapılan hataya gelirsek vücudunuzda yaşattığınız büyük kalori açığı sizi asla ve asla yaşatmayacak. Çünkü yapmış olduğunuz hata sadece kalori bazında değil protein ve yağ oranlarını da etkileyerek vücudunuzu tamamen aç bırakmanıza neden olacaktır. Sabah kahvaltısına kadar aç kalan vücudunuz uzun vade içerisinde kas kaybına yol açarak fit bir görünüm hayaliyle daha sağlıksız, yağlı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir