Vertigo Hastalığı ve Belirtileri Nelerdir?

Vertigo anlam olarak dönme anlamına geldiğinden baş dönmesi ve vücudun dengesini bozacak sorunlar yaşanması anlamına gelir. Vertigo hastalığı da bu açıdan kişinin vücut dengesinde yaşadığı bir sorundur. Bu hastalıkta birçok organ birbiri ile etkileşim halinde olabilir. Baş dönmesi olarak bilinen ve bu şekilde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu rahatsızlık hafif bir baş dönmesinden hastayı yatağa kadar götürebilecek bir seviyeye kadar ilerleyebilir. Kişiler arasında oldukça fazla yaşanan bir hastalıktır. Bu durumda hastanın korkmasına ve çaresizlik içerisinde daha fazla etkilenmesine neden olabilir. Bu rahatsızlık olması halinde hastanın vakit kaybetmeden hastaneye giderek doktora danışması gerekir. Bu durumda nöroloji uzmanına danışılması halinde gerekli olan bütün kontroller yapılarak bu şekilde sonuca göre hareket edilir. Günümüzde de sık yaşanan bir rahatsızlık olduğundan bu durumda hastanın bu rahatsızlık karşısından korkuya kapılması da olabilecek sorunlar arasından yer alır.

Vertigo hastalığı nedir?

Vertigo nedir sorusunun cevabı olarak anlam bakımından da olduğu gibi hastalık açısından da baş dönmesi anlamına gelir. Bu şekilde gelişen bir hastalık olarak kişilerin rahatsızlık duymasına neden olur. Vücut dengesinin bozulmasına neden olan bir rahatsızlık olduğundan bu durumda organların etkilenmesine neden olabilir. Vücudun dengesini sağlayan organlarda yani iç kulak ile sağlanan denge, görme ile sağlanan denge ve kas- iskelet sistemi ile sağlanan dengenin bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle bu sistemlerin etkilenmesi halinde vücudun dengesi bozularak bu durumda kişinin dengesizlik yaşamasına neden olabilir. Baş dönmesi ve kişinin bu durumda daha ilerleyerek yatağa yatmasına neden olabilecek olan bu rahatsızlıkta kontrol altına alınması gerekir. Dönme anlamına gelen kelime manasının dışından Vertigo bir hastalıktır. Bu durumda kişide en sık baş dönmesi görülse de bunun dışından farklı belirtilerde görülebilir. Bu şekilde kişi bu hastalığı yaşadığını fark ederek buna göre önlemlerini alabilir. Bu sorunun yaşanmasına kişinin yaşam tarzı ve kullandığı kötü alışkanlıklarda neden olabilir.

Vertigo hastalığı belirtileri nelerdir?

Baş dönmesinin dışından Vertigo belirtileri arasında kulak çınlaması, bulantı, kusma, görme bozuklukları, terleme, ateş, halsizlik, işitme kaybı gibi belirtiler de görülebilir. Bu belirtilerin görülmesi halinde hastaların doktora danışması ve tedavi olması gerekir. Hastanınşikayetleri doğrultusunda doktor tarafından incelemeler yapılarak bu şekilde tanı konulur. Konulan tanıya göre hastanın rahatsızlığının hangi aşamada olması gerektiğine karar verilerek bu şekilde müdahale edilir. Tanı konulduktan sonra bu durumu tetikleyen sorunların ortadan kaldırılması sağlanır. Aynı şekilde ilaç tedavisi uygulaması da yapılabilir. En son aşama da hastaya cerrahi müdahale de yapılarak bu sorundan kurtulması sağlanır.

Vertigo nedenleri arasında farklı hastalıklarda olabilir. Bu nedenler kontrollerin yapılması hastalık nedeni ile oluşup oluşmadığının ortaya konulmasına yardımcı olur. Farklı hastalıklar nedeni ile oluşabilecek bu durum karşısında doktor tarafından müdahale yapılarak bu şekilde istenilen sonuçlanabilir. Hastalığın durumuna göre yapılacak olan tedavi yöntemleri doktor tarafından sunulur. Aynı şekilde hastanın bu durumu tetikleyecek olan durumlardan da uzak kalması ve buna göre stres, alkol, sigara gibi kötü etki verecek olan şeylerden uzak kalınması gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir