Kas Yapmak için En Etkili Dört Protein Kaynağı

Vücut Geliştirme ve Fitness sporları ile uğraşıyorsanız ve bu cami içerisinde proteinin önemini çok iyi biliyorsunuzdur. Proteinin en büyük önemlerinden bir tanesi kasların ana maddesinin proteinden ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle bu tarz bir gelişimi başlatmak için protein ağırlıklı beslenme şart. Bu yazımızda ise sizlerle bu konuyu ele alacağız vücut geliştirme ile uğraşanların protein kaynaklarını büyük bir kısmını hangi besinlerden alabileceklerini açıklıyoruz

Tavuk Eti

tavuk-gogsu-nasil-marine-edilir_646x340[1]

Çoğunlukla düşük bütçesi ve yüksek protein oranı ile akıllarda yer edinen Tavuk, Tam sporcular içindir. Yaklaşık olarak yüz gram değerinde yirmi beş gram protein bulunmakta. Tavuk etinin bizlere vermiş olduğu dezavantajlardan bir tanesi üretim aşaması oluyor çünkü çoğunlukla ilaçlı olan tavuklar yani sentetik olarak tabir edebileceğimiz üreme çeşitleri ile piyasaya sunuluyor. Bu nedenle kaliteli markaların seçimini yapmanız oldukça önemli.

Kırmızı Et

kirmizi-et-uretimi-artti-1[1]

Protein kaynaklarından en etkilerinden bir tanesi olduğunu açıklayabileceğimiz, Hemen hemen kimsenin hayır diyemeyeceği ürünlerden bir tanesidir. Oldukça farklı pişirme seçeneklerine sahip olan kırmızı etin bizlere de sağlamış olduğu yarar oldukça büyüktür. Tavuk etine nazaran çok daha rahat ve güvenilir bir şekilde tüketilebilir. Dana etinin içerisinde barındırmış olduğu amino asit profili bireye büyük bir katkı sağlayacaktır bunların dışında BCAA gibi etkileri de üzerinde taşır. Kreatin oranı bir hayli yüksektir.

Balık Eti

2yelkoma+(4)[1]

Balığı neredeyse çoğu kişi tüketemez ya da insanların evininde bile pişirmek için çok daha balık etinin protein oranı, Büyük oranda Omega-3 yağı içeriyor. Balığın 100 gram balıketinde 25 gram değerinde bir protein bulunuyor. Protein kalitesi tavuktan çok daha yüksek ve B12, Niyasin, Selenyum, Potasyum ve Demir açısından etkili yapıya sahiptir.

Yumurta

yumurta_saglikli_beslenme[1]

Yumurtanın üzerinde barındırmış olduğu amino asit profili oldukça güçlü, Tüketmesi kolay olduğu halde fiyatı da çok uygun olan protein kaynaklarından bir tanesidir. Kas gelişimini büyük bir oranda arttıran ve vücutta üretimi az olan BCAA amino asitlerini çok fazla barındıran yumurta, Yaklaşık olarak yedi gram protein, beş gram yağ barındırır. Bu yağı ise sadece sarısında yer almaktadır, Sağlıklı yağ olduğunu bildirmeden geçmeyelim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir