Lens Kullanmanın Zararı Var mı?

Oldukça uzun zaman diliminden bu yanan gözlük kullanıyorsanız ve artık vücudunuz vazgeçilmez bir uzvu haline gelen gözlüklerden kurtulmak istiyorsanız ameliyat dışında başka bir seçenek olarak lens kullanmayı tercih edebilirsiniz. İmaj değiştirmek adına doktora gitmeden direkt olarak bir lens satın almanız sizin için kötü bir sağlık sorunu oluşturacaktır. Geride bıraktığımız yıllarda lenslerin yetkili optik mağazaları ve hastanelerin dışında eczanelerde dahi çok kolay bir şekilde bulunuyor olması ve reçetesiz olarak bireylere para karşılığında verilmesi büyük sağlık sorunları teşkil ediyor.

İlk olarak lens kullanmak gibi bir kararınız varsa işinde uzman olan bir doktor ile görüşerek detaylı bir göz ve lens muayenesi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yapılan göz muayenede gözLens Kullanmanın Zararı Var mı? durumunun kontrol sürecinde takip edilmesi gerekiyor. Miyop, Hipermetrop, Astigmat ya da farklı bir göz rahatsızlığınızın olup olmadığı gözaltına alınmaktadır. Bu işlemler sonucunda doktor tarafından görme keskinliğinizin değerlendirilmesi gerçekleştirilmelidir.

Tedavi sürecinin devamında ise göz numaranız açıklığa kavuştuktan sonra biyomikroskop aracılığı ile göz muayenesi yapılarak gözyaşı değerlendirmeniz gerçekleştirilmektedir. Yapılan tedavilerin sonucunda artık gözlerinizin lense uygun olup olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu sonuçla birlikte uygun lens seçimi gerçekleştirilecektir.

Lens Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada oldukça farklı isim ve türlerde lensler bulunuyor olsa bile bunlar iki temel çeşide sahiptir. Gaz geçirgen yapıya sahip sert ve yumuşak lenslerdir. Çoğunlukla yumuşak lensin kullanımı daha çok yaygındır.

  • Gaz geçirgen yapıda olan sert lensler oksijen geçirgenliğine sahiptir ve oksijenin göze ulaşmasına yardımcı olurlar. Gaz geçirgen olan özellikleri sayesinde günümüzde neredeyse hiçbir şekilde kullanılmayan sert lenslere nazaran daha sağlıklı ve kullanışlı durumdadır.
  • Yumuşak lenslerin höz yapısı ve sorununa göre kendi içerisinde farklılık gösteren çeşitleri bulunmaktadır. Belirli hastalıkların tedavisi için kullanımı sağlanan özel lensler, Bifokal lensler, Toric lensler, Multifokal lensler olarak farklı gruplara ayrılmaktadır.

Almış olduğunuz lenslerin kullanımına oldukça dikkat etmelisiniz. Yapmış olduğunuz temizlik solüsyonları lensin steril edilmesine yardımcı olacaktır. Lens kullanımında yapılan büyük hatalardan bir tanesi de ömrü biten lensleri yeniden kullanmaktır. Göz çevrenizin ve lens bakımınızı düzenli olarak yapmayı unutmayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir