Göz Kapaklarında Neden Şişkinlik Oluşur?

Göz kapaklarını şişmesinde altında oldukça fazla nedenler bulunur. Bu şişmeler kimi zaman ağrılı olurken kimi zamanda şişme sürecini ağrısız bir şekilde takip eder. Sadece göz üst kapağı ya da alt kapağı da dahil olacak şekilde, İltihaplı ya da iltihapsız şişmeler şeklinde kendisini gösterecektir. Oluşan göz kapağı şişmeleri genel olarak bir ödem oluşumudur ve eğer göz kapaklarınız sis ise gözü saran bağ dokularında iltihap ya da aşırı sıvı sağladığını fark etmelisiniz.

Göz Kapağı Şişmeleri Neden Oluşur?

  • Endokrin Problemleri
  • Böbrek Problemleri
  • Tiroid Hastalıkları
  • Metabolik Hastalıklar
  • Üst Solunum Yolu Hastalıkları
  • Alerjik Hastalıklar

Ve daha bir çok önemli hastalığında göstergesi olabilecek olan göz kapağı şişmeleri, Görememe riskine kadar varabileceği için eğer kronik bir halde ve rahatsız etme durumunda ise kısa süre içerisinde bir doktora gitmeniz doğru olacaktır.

Göz Kapağının Şişmesinin Getirdiği Sonuçlar Nedir?

Şişmeye-arpacık-neden-olmuşsa-dokunulmamalıdır[1]Göz kapağı şişmelerin en tehlikeleri orbital selülit, Graves hastalığı ve Öküler Herpestir. Ortaya çıkan bu hastalıklar görme kaybının oldukça kısa sürede azaltmasına ve kayba kadar yol açabilmektedir. Kadınlarda ise menstural dönemlerde de göz şişkinliği oldukça sık şekilde bir biçimde görülmektedir. Bu durumda yine tuzlu yiyeceklerden uzak durmak aynı zamanda yatmış olduğunuz yastığı birkaç santim yükseltmek, Uyumadan önce su içmek bu sorunları ortadan kaldıracaktır.

Eğer düzenli olarak kontakt lensler kullanıyorsanız kullanmış olduğunuz lensler ve göz damlalarına dikkat etmelisiniz, Baz durumlarda göz damlarında lenslere karşı alerjik sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bunların dışında tekrardan bayanlarda göz ve makyajlarını temizlemiş odluğu sıvılar ve kremlerde alerji oluşumu karşısında büyük bir rol izlemektedir. Bu nedenle bu tarz maddeler oldukça dikkatli ve özenli bir şekilde seçilmelidir aksine göz çevrenizde kötü görüntüler ortaya çıkacaktır.

Şişmelerde en büyük etkenlerden bir tanesi de bireyin gözünde çıkan arpacıktır. Arpacık aslında bir bakteriyel enfeksiyonlardan bir tanesidir ve meybomiyan bezinde iltihaplanma şeklinde ortaya çıkacaktır. Normal oranda gözün ihtiyaç yumuş olduğu yağı üreten bu bez yaşanan iltihaplanmalar sonucu tıkandığında bireyin gözünde bir şişme ortaya çıkar buna arpacık denir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir