Yirmilik Diş Ağrısının Çözümü Nedir?

Yirmilik dişler oldukça kolay bir şekilde çürüyebilen, İltihap yada apse gibi durumlarla karşılaşılabilen dişlerdir. Bu nedenlerden dolayı diş hekimlerin %99’u yirmilik dişlerin çok kısa bir süre içerisinde çekilmesini önerir. Bu diş ağrısına kesin bir tespit koymak mümkün değildir altında oldukça farklı nedenler yatmaktadır.

Diş ağrısının hiçbir şekilde tarifi olmaz oldukça kötü bir şekilde can yakan ve insana acı veren durum olduğunu yaşayanlar bilir. Bu ağrıları yaşatan en sorunlu dişlerden bir tanesi ise yirmilik dişlerdir. Diş deri altından çıkarken beraberinde çürümektedir bu nedenle iki farklı acıyı bireye yaşatmaktadır.  Dişçilerin çoğunlukla en son uyguladığı yöntemlerden bir tanesi dişi damak içerisinde ameliyat etmektedir bu yöntem oldukça can acıtmaktadır fakat en son karar kılınan tercihlerden bir tanesidir.

Diş çürükleri sorunun bazen dişte değil kalpte olduğunu da bildirir. Diş doktorunuz ile yirmilik dişinizin hakkında dolgu ya da kanal tedavisi yapmasını istemeyen yapılacak tek bir var o da dişin çekilmesi. Yapılan araştırmalar doğrultusunda elde edilen bilgilerde sağlıklı ağız yapısına sahip olan bireyler gün içerisinde ruhsal açıdan rahat ve mutlu olduğu ortaya çıkmıştır.

Diş Ağrısının Nedenleri

  • Diş minesinin aşınması
  • Dişeti rahatsızlıkların başlaması
  • Diş çürükleri ve diş abseleri
  • Yirmilik dişler
  • Sinüzit gibi rahatsızlıkların getirdiği rahatsızlıklar

Gibi sıralanabilir. Toplumun %97’sinde rahatlıkla diş çürükleri bulunmaktadır. Bu durumun kaynağı kimi zaman genetik olsa bile yetersiz beslenme ve kötü ağız hijyeninden kaynaklanmaktadır. Ağız içerisinde bulunan bakteriler bireyin dişlerinde kötü rol oynayarak en kısa sürede çürüme sürecine kadar götürecektir. Bu evrelerde ise ilk olarak diş minesi aşınacak ve yerini yavaş yavaş çürüklere bırakacaktır.

Ağrılar için Pratik Çözüm Nedir?

İlk olarak ağrı olan dişlerin üzerine hiçbir şekilde aspirin gibi hapları kullanmayın. Nedeni ise kimyasal yapılar ağrıyan dişleriniz üzerinde bir takım etkiler yaratarak dişetindeki bölgelere rahatsızlık verecektir. Bu rahatsızlıklar gün gün artarak artık diş ağrısı farklı noktalara da sıçrayarak size kötü anlar yaşatacak.  Bu Ağrılar için size önerebileceğim en iyi yöntem direkt olarak doktora gitmeniz olacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir