Kahve Nedir, Neye İyi Gelir, Güzelliğe Etkisi Nedir?

Kış yaz yaprak dökmeyen, beyaz çiçekli kırmızı meyveli bir bitkidir. Yabani kahve türleri bazen 7 metre uzunluğa erişebilir. Kültür olarak yetiştirilen türleri ise en çok 3 metre uzunluğa sahip olan bir ağaçtır.  Yetiştiği yerler arasında öncelikle Arabistan sayılabilir.

İlk yetiştirilmeye başlandığı yerin Habeşistan olduğu ve 3. Yüzyılda yetiştirildiği bilinmektedir. 18. Yüzyıl başlarında Hac ibadeti için Arabistan’a gelen Habeşliler, bu bitkinin Arabistan’da da yetiştirilmesine sebep olmuş Osmanlı zamanında ise tüm Avrupa’da yetiştirilen bir ağaç haline gelmiştir. Dünya üzerinde en fazla Brezilya, Habeşistan, Arabistan, Libya, Orta Amerika ve Hindistan’da yetiştirilen bir ağaç türüdür.

Kahve Neye İyi Gelir

Türk kültüründe de vazgeçilmez içecekler arasında yer alan kahve, içerdiği kafein nedeniyle fazla tüketildiğinde olumsuz etkiler gösterse de birçok hastalığa iyi geldiği de ispatlanmıştır. Başta Alzheimer hastalığı gelmek kaydıyla birçok kronik hastalıkta yavaşlatıcı ve azaltıcı etkileri vardır.

Kahvenin sıcak ve soğuk tüketilmesi farklı faydalar içermektedir. Karaciğer rahatsızlıklarında günde 3 fincan kahve tüketmek tedavi edici bir etki göstermiştir. Siroz hastalığında ise tedavi oranı %50’lere çıkmaktadır. Bu oran da karaciğer kanseri riskini oldukça azaltmaktadır. Kafein oranı bakımından düşük olan türlerinin tansiyonu dengelediği bilinmektedir. Bizim kullanmayı sevdiğimiz tür olan Türk kahvesi ise kafein oranı en yüksek olan kahve türlerindendir.

Ayrıca kahvenin düzenli tüketilmesi halinde içerdiği antioksidanlar sayesinde kanser olan hücrelerin artmasını engellemekte, cilt kanserine karşı koruyucu özellikler taşımakta ve safra taşının oluşumunu da üçte bir oranında azaltmaktadır. Günde 1 bardak tüketilmesi halinde erkeklerde Parkinson riskini yarıya düşüren kahve, 3 ya da 4 fincan içildiğinde ise Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür.

Kahvenin Güzelliğe Etkisi Nelerdir

İçerdiği polifenolik yapıya sahip flavonit bileşenler, kafein oranı az olan kahve türlerinde daha fazladır ve bu türler kan basıncını da düzenler. Ayrıca konsantrasyonu düzenleyici etkisiyle sinir sistemini de düzenleyerek stresi önleyen kahve, cilt için de parlaklık ve canlılık sağlar. Güneşten gelen zararlı etkenlere karşı da koruyucu özellikler taşıması, kahvenin güzelliğe olan etkisi bakımından önemli bir özelliktir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir