Yüz Temizliğinde Yapılan Yanlışlar Nelerdir

Temizlik kavramı geçtiğinde hepimizin aklına gelen ilk şey sabahları kalktığımızda yüzümüzü yıkamak olmaktadır. Bu, her insanın en rutin temizliklerinin başında gelmektedir. Peki yüz temizliğinde yapılan yanlışlar nelerdir? Yüzümüzü yıkarken nelere dikkat etmeliyiz?

Yüz temizliği, cilt bakımındaki en basit bölümdür. Fakat kısa sürede çok umursanmayan ve ciddiye alınmayan bazı detaylar ilerisi için ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu yanlışların uzun süre tekrarlanması bazı cilt rahatsızlıklarına ve yüzde deformasyonlara neden olmaktadır.

İnsanların yüzlerini yıkamadaki temel sebep, cilt üzerindeki pas, fazla yağ ve biriken kirlerin giderilmesi ve gözeneklerin açılmasıdır. Maalesef insanların çoğu sadece duru su kullanarak yüzlerini yıkarlar ve bu yüz temizliğinde yapılan yanlışlar içinde ilk sıradadır.   Bunun yerine yüz bakımı için üretilen özel temizlik ürünleri ve sıvı sabunlar kullanılması daha doğru bir yöntem olacaktır.

Yüzler Nasıl Yıkanmalı

Yüz temizliğine başlamadan önce eller uygun bir sabun kullanarak yıkanmalı ve yüz ılık su ile ıslatılmalıdır. Daha sonra temizlik için seçilen ürün elde köpürtülerek bu köpük daha sonra yüze sürülmelidir. Alın burun kenarları ve yanak kısmı hassasiyet gösteren bölümler olması sebebiyle yavaşça ovalamak gereklidir. Son olarak yüz iyice durulanarak temiz bir havlu kullanarak yüzü kurulamak en doğru yüz temizliği şeklidir.

Yüz temizliğinde yapılan yanlışlar içinde cildin yapısına uygun olan bir jel kullanmamaktır. Bu ciltte nem oranının azalmasına, kızarıklıklara ve dökülmelere neden olmaktadır.

Günde iki defadan daha fazla yüzü yıkamak da ciltteki nem oranını değiştirdiği için yüz temizliğindeki yanlışlar içinde sayılabilir. Yüzü yıkarken tam soğuk ya da tam sıcak su kullanılması da yanlış bir uygulamadır. Doğru olan suyun ılık olmasıdır.

Yüz yıkanırken cildin fazlaca ovulması da yapılan yanlışlardan biridir. Bu deformasyona yol açar. Doğru olan uygulama masaj yaparcasına yavaşça ovalamaktır.

Yüz temizliğinde yapılan yanlışlar içinde yüzü az yıkamayı da sayabiliriz. Bilhassa makyajı temizlemeyecek kadar az şekilde yıkamak ve bu şekilde uyumak ciltte siyah noktalara ve aknelere neden olabilir. Yüz temizliğinde dikkat edilmesi gereken bir nokta da cildin yapısına uygun bir nemlendirici kullanmaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir