Yağlı Ciltler İçin Maskeler

Yağlı ciltler özellikle parlama, sivilcelenme ve siyah nokta gibi cilt problemleri ile karşılaşmaya meyilli ciltlerdir. Yağlı bir cildin en büyük şikayetlerinden birkaçı olan bu parlama, sivilcelenme ve siyah noktalar düzenli bakım ile en aza indirilebilmektedir. Kullanılan kozmetik ürünler ve yapılan uygulamalar yağlı ciltte hemen etkisini gösterir. Yağlı ciltler için maskeler oldukça önem taşır. Cildin nem dengesi ve bakımı maskeler ile dengelenebilmektedir.

Yağlı cilde sahip olan kişilerin en büyük hatalarından biri cilt yağlı olduğundan neme ihtiyacı olmadığı düşünülmektedir. Halbuki her cildin mutlaka ekstra neme ihtiyacı bulunmaktadır. Yağlı ciltte nem oranı da göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Yağlı ciltlerin en büyük problemlerinden biri de sivilcedir. Çok çabuk sivilcelenme olur. Bu durum yağlı cilt sahiplerini rahatsız etmektedir. Yağlı ciltlerde sivilcelenme problemi ile karşılaşmamak için öncelikle cildin nem dengesini koruyarak bakım yapılması gerekir. Aksi halde istenmeyen sivilceler daha fazla oluşmaya başlayabilir.

Öncelikle yağlı ciltler için maskeler cildin nem dengesini koruyacak ürünler ile yapılması ciltte problemlerin önüne geçecektir. Kil maskesi gibi maskeler yağlı ciltler için en ideal maskelerdendir. Yağlı cildin yağını dengelerken nem oranını göz ardı edilmemesi gerekir. Cilde uygun maskeler bu oranların korunmasında faydalı olacaktır.

Yağlı ciltler için maskeler arasında limonun etkisi oldukça fazladır. Limon kurutma özelliği sayesinde yağlı cildin yağ oranını biraz daha iyi bir şekilde dengeleyebilir. Fakat limon ile maske yapıldıktan sonra cildin nemini geri vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ekstra kuruluk cildin problem yaşamasına sebep olabilir.

Her cilt tipinin ihtiyacı olan ürünler farklı olduğundan yağlı ciltlerde kullanılan ürünler su bazlı ürünler olmalıdır. Yağ bazlı ürünler yağlı cildin daha fazla yağlanmasına ve sivilce oluşumuna sebep olabilir. Seçtiğiniz ürünlerin su bazlı olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede cildin nem oranı da korunmuş olur.

Yağlı ciltler için maskeler doğal yöntemler tercih edilerek uygulanabilir. Domates maskesi, patates maskesi, yulaf maskesi ve muz maskesi gibi maske çeşitlerini uygulayarak cildin nemini koruyup uygulama yapabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünlerinde maskeleri destekleyici olmasına özen göstermelisiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir