Şok Diyetler Nedir, Zararları Nelerdir?

Son dönemlerde çok fazla tercih edilen şok diyetler bilindiği gibi sağlıklı bir diyet listesine sahip değildir. Şok diyetler insan sağlığını olumsuz yönde etkileyerek hem ruhsal hem de vücut sağlığı için tehdit oluşturabilmektedir. Uzun süre şok diyet yapmak kişinin sağlığını tehdit altına atar. Şok diyetler aşırı kilolu kişilerde önerilmemektedir.

Şok diyetler nedir bunların yapılma amacı nedir buna dikkat etmelisiniz. Şok diyetler genellikle tek besin üzerine vücuda uyarıcı etki yapmak için yapılır. Normal bir diyet listeniz varken ve vücudun kilo kaybı durmuşken vücudu uyararak kısa süreli yapılan diyetlerdir. Bu diyetlerin uzman kontrolünde olması sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Şok diyetlerin insan sağlığına zarar verdiğinden uzun süreli yapılması ileriki vadede ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Çok kısa sürede etkisi belli olan şok diyetler saç dökülmesi gibi fiziksel etkiler ile verdiği zararı öne çıkarabilmektedir.

Şok diyet uygulayan birçok kişi hem fiziksel hem de ruhsal olarak etkilerini çok çabuk görebilmektedir. Şok diyet uyguladıktan sonra üç hafta ara verilmesi gerekir. Gözle görülür bir şekilde zarar görebildiğinizi tespit edebilirsiniz.

İnsan vücudu alması gereken besin öğelerini birden bire kestiğinde ve farklı bir beslenme edindiğinde çok çabuk tepki vermektedir. Uzun dönemli bir şok diyet uygulaması sağlığınızı olumsuz yönde etkileyerek kalıcı problemlere sebep olabilir.

Şok diyetler tek bir gıda üzerinde yoğunlaşılarak yapıldığı için kas kaybına sebep olmaktadır. Kilo kaybı amaçla diyet yapanlar kas kaybederek kilo vermek yerine vücuduna ve sağlığına uygun diyetleri tercih etmelidir. Aksi halde kalıcı rahatsızlıkların başlamasına sebep olunabilir. Vücudun alması gereken vitamin ve mineraller alınarak kilo kaybı olması daha sağlıklı kilo kaybetmeyi sağlar.

Şok diyetler bir insan vücudu için zararlı etkilere sahip olduğundan uzman ile kilo kaybı sağlanması daha sağlıklı olacaktır. Her bireyin ihtiyacı olan besin kaynağı farklıdır. Bu yüzden tercih edilecek olan diyetler insanın kendi vücut sağlığına göre yapılmalıdır. En etkili kilo kaybı bu şekilde yapılır. Ayrıca şok diyetler esnasında kaybedilen kilo aslında su ve kas kaybı olabilmektedir. Şok diyetlerde aşırı kaybedilen su miktarı vücudun olumsuz sonuçlar vermesine sebep olur.

Şok diyet yerine uzun vadeli diyetler tercih edilerek kilo kaybından sonra da tekrar verilen kilonun alınmasına engel olunmalıdır. Bu sayede daha sağlıklı kilo kaybı yapılarak verilen kilolar tekrar geri alınmayacaktır ve sağlığı tehdit etmeyecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir