Menekşe Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlar dış etkenlerden çok çabuk etkilenir. Bu nedenle saçlara düzenli bir şekilde bakım yapmak gerekir. Saçlarınıza evde kendiniz doğal ürünlerle menekşe yağı ile bakım yapabilirsiniz. Birçoğunuz belki de ilk defa menekşe yağının saçlarda kullanıldığını duymuş olabilir. Menekşe yağı iyi bir saç besleyicidir. Menekşe yağı menekşe çiçeğinin soğuk sıkım tekniği ile sıkılarak elde edilir. Menekşe yağını güvendiğiniz, tanıdığınız aktarlardan alabilirsiniz. Menekşe yağı saçlarınızı parlatır ve canlılık kazandırır. Menekşe yağını düzenli bir şekilde kullandığınız zaman saç dökülmesini azaltır.

Menekşe yağı ile saç bakımı nasıl yapılır, menekşe yağının saçlara ne gibi faydaları vardır, menekşe yağı saçlara nasıl kullanılmalıdır, ilgilenenler için yazmaya devam ediyoruz. Menekşe yağı ile saç bakımı yapmak için cam bir kabın içine bir yemek kaşığı susam yağı, iki yemek kaşığı kadar menekşe yağı ve bir yumurtanın sarısını koyup karıştırın. Karışımınızı hazırladıktan sonra saçlarınızı hafif bir şekilde nemlendirin.

Saçlarınızın diplerinden başlayarak uçlarına doğru hazırladığınız karışımı yedirin. Saçlarınızı bone ile kapatıp, menekşe yağı ile hazırladığınız maskeyi saçlarınızda yarım saat kadar bekletin. Bekleme süresini tamamladıktan sonra, saçlarınızı güzelce şampuanla yıkayın. Bu maskeyi saçlarınıza haftada iki kez yapabilirsiniz. Saçlarınıza uyguladığınız bu maskenin faydasını görmek isterseniz, en az 21 gün haftada iki sefer olmak üzere uygulamaya devam edin.

Menekşe yağı saç diplerindeki ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Böylece saç diplerinizdeki gözenekler açılır ve saçlarınız nefes almaya başlar. Menekşe yağının etkisini artırmak için, saçlarınızı yıkadıktan sonra durularken elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesi saçlarınıza doğal bir yumuşaklık verir. Ayrıca saçlarınızda kepek problemi varsa, elma sirkesi kepeklerin yok edilmesine yardımcı olur.

Saçlarınıza menekşe yağı ile bakım yapmak için uygulayabileceğiniz bir başka maske ise şöyle. Cam bir kabın içine beş yemek kaşığı hint yağı, iki yemek kaşığı tatlı badem yağı, iki yemek kaşığı menekşe yağı koyup karıştırın.

Elde ettiğiniz karışımı daha önce nemlendirilmiş olan saç diplerinize parmaklarınız yardımıyla masaj yapın. Uzun uzun yapacağınız masaj, saç diplerindeki kanı harekete geçirerek gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Bir saat kadar beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir