Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin En Basit 5 Kural

Başta bayanlar ve ergenler olmak üzere sivilce zaman zaman herkese sorun olmuştur. Sivilce oluşumunun altında birçok etken yatar ve çözümü buna bağlı olarak değişir. Baş edemediğiniz yoğunluktaki sivilceleriniz için mutlaka uzman bir hekimden yardım alınız. Ancak genel olarak kendi hatalarımızdan dolayı cildimizde oluşan sivilcelerden bahsedecek olursak pratik ve kolay uygulanabilir yöntemlerle buna engel olabileceğimizi bilmeliyiz.

Yapılan hatalar genellikle dikkatsizlik, ihmalkârlık, yanlık bakım malzemeleri ve uygulamaları olarak sıralanabilir. Bu saydıklarımız sivilce oluşumunu arttıran hatalarımızdır. Sivilce oluşumunu engellemek için en basit 5 kural listesini hazırladık şimdi hep birlikte inceleyelim.

Pudra Kullanımı

Pudra her bayanın çantasında olan ve yağlı görüntüyü ortadan kaldıran bir kozmetik ürünüdür. Ne kadar ince ve hafif olursa olsun gözenekleri tıkayarak sivilce ve siyah nokta oluşumunu tetikler. Pudra kullanmamak veya kullanımını en aza indirmek faydalı olacaktır.

Non-Comedogenic Ürünlerin Kullanımı

Makyaj ürünlerinizin non-comedogenic ibaresine sahip olup olmadığına mutlaka dikkat edin. Bu ibaredeki ürünleri kullanın çünkü gözenekleri tıkamaz ve yağlanma yapmaz dolayısıyla da sivilce ve siyah nokta oluşumuna sebep olmaz.

Uyumadan Önce Makyaj Temizliği

Makyaj mutlaka uyumadan önce yıkanmalıdır. Hatta yüzünüzde bulunan güneş kremi bile yıkanmadığı takdirde ciltte tıkanmalara sebebiyet vererek sivilce oluşumumun önünü açacaktır. Cilt temizliği mutlaka kendi cilt tipinize uygun bir ürün ile gerçekleştirilmelidir.

Kalıcı Fondöten Kullanımı

Bayanların makyaj yaparken ciltlerinde bulunan hataları kapatmalarını sağlayan bu ürün ciddi anlamda cilde zarar verir, nefes almasını önler ve gözenekleri tıkar. Fondöten kullanımı olmak zorundaysa en azından likit olanların yerine krem formunda olanları tercih edilmelidir. Kalıcı fondöten için ise durum biraz daha ciddidir. Bu tarz bir fondöten uygulamalarından sonra cilt en az iki kere yıkanmalı ve bir kere silinmelidir. Bu işlemler de ciltte tahrişe sebep olur ve sivilce oluşumunu arttırır. Hafif yapılı ürünler tercih edilmelidir.

Beslenme

Beslenme alışkanlıkları değiştirilerek sivilce oluşumu en aza indirilebilir. Genellikle yağlı yiyecekler sivilce oluşumunu arttırır ve kaçınılmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir