Gül Yağı Neye İyi Gelir?

Birçok çeşitte gül bulunmaktadır. Renklerinden dolayı çeşitleri oldukça fazladır ve dikenli bitkiler arasında yer alırlar. Sağlık için birçok sektörde kullanılan gül çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilmektedir.

Gülü tek başına kullanmak yerine çeşitli işlemlerden geçirerek gül yağı ve gül suyu olarak kullanmak en sağlıklı yöntemlerdendir.

Gül Yağı Nasıl Elde Edilir?

En kaliteli güllerin üretildiği Isparta2 da gül yağı ve gül suyu üretimi oldukça fazladır. Gül yağını elde edebilmek için mevsiminde toplanan güller imbik sisteminde su katılarak elde edilmektedir. Öncelikle su katılarak kaynatılan gül yaprakları damıtılıp gül suyu elde edilir. Sonrasında içerisine gül mayası eklenerek tekrar kaynatılıp gül suyundan gül yağı elde edilir. Çok zor işlemlerden geçerek gül yağı haline getirilen bu karışımlar ilaç sanayi ve kozmetik sanayinin en çok tercih ettiği hammaddelerdendir.

Gül Yağı Neye İyi Gelir?

Zor aşamalardan sonra elde edilen gül yağı kozmetik sektörünün en çok başvurduğu ürünlerdendir. Kozmetikte kullanılacak olan ürünlerin içerisine gül yağı eklenerek cilt bakımlarında tercih edilmektedir. Gül yağı neye iyi gelir birçok kişi bu konuda kararsız kalabilmektedir.

Gül yağı üretimi oldukça zahmetli olduğundan gül özü içeren bu ürünlerde fiyat olarak yüksek olabilmektedir.

Cilt bakımı ürünlerinde gül yağının tercih edilmesinin en büyük sebebi ciltte sıkılaştırıcı etkisinin bulunmasıdır. Cildin sıkılaşarak daha diri görünmesini sağlar. Ayrıca kırışıklarda etkili olması tercih edilmesi için en büyük etkenlerdendir.

Gül yağının tedavi edici özelliği de bulunmaktadır. Egzama gibi rahatsızlıkların yatışmasında tercih edilir. Ayrıca eklem ağrılarında ağrıyı hafifletmesi söz konusudur. 

Gül yağı neye iyi gelir ve faydaları nelerdir bu konuda birçok kişi etkisinden haberdar olmayabilir. Ödem söktürmede ve astım gibi rahatsızlıkların tedavisinde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Ruhsal olarak kendini iyi hissetmeyen kişilerin gül yağı ile depresyonun önüne geçebilir. Kokusundan dolayı kişiyi etkileyerek zihinsel olarak daha sağlıklı olunmasını sağlar. Gül yağını duş yaparken kullanmanız daha dingin bir ruh haline sahip olmanızı sağlayacaktır.

Gül yağı her evde bulunması gereken ürünlerden biridir ve düzenli kullanılması gerekmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir