Ayakların Doğal Bir Şekilde Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ayaklar gün boyu bizleri taşır ve yorulur. Gün sonunda iyi bir bakımı hak ederler. Günün koşuşturmacasından sonra zahmetli ve zaman alan bir ayak bakım işlemi hiçte işimize gelmez. Bu yüzden evde kolaylıkla uygulanabilen ve zaman almayan ayak bakım yöntemlerini tercih ederiz. Ayakların doğal bir şekilde bakımı nasıl olmalıdır, Sorusunun cevabını hep birlikte inceleyelim.

Öncelikle sağlıklı ayakların ilk şartı ayağınıza uygun bir ayakkabı giymekten geçmektedir. Ayaklarınızı sıkan veya büyük gelen ayakkabılar sizin için yanlış ayakkabıdır ve ayak yapınızı bozar. Yanlış seçilmiş ayakkabılar ayaklarda nasır ve benzeri oluşumlara sebep olarak hoş görünmeyen bir görüntüye sebep olur. Doğru ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Topuk çatlaması sıkça görülen bir sorundur ve kötü bir görüntü oluşturur. Bu soruna en iyi çözüm duştan sonra ayaklara kaliteli bir nemlendirici ile masaj yapmaktır. Bu masaj sayesinde ayaklar kurumaktan kurtulur. Ayrıca masaj kan dolaşımı hızlandırılarak ayakların sağlıklı olmasını sağlar.

Ayaklardaki ölü deriyi atmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için ponza taşı son derece önemlidir. Duştan sonra ayakları ponza taşı ile törpüleyerek ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

Sürekli pedikür yaptıran biriyseniz pedikür yaptırırken ölü derinin yanında canlı derinin alınmamasına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Canlı derilerin alınması yaralara ve kanamalara sebep olacaktır.

Nasırlı ayakların bakımı yapılırken biraz hassas davranmak gerekir. Nasırlar ağrısız ise pedikür yaptırarak bu nasırlardan kolayca kurtulabilirsiniz. Fakat ağrılı olan nasırlar için ayak bakım merkezlerinden yardım alarak nasırlarınızı temizletebilirsiniz.

Özellikle kışın sürekli kapalı kalan ayaklarda koku oluşumu gözlenir. Koku oluşumunu engellemek için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en kolayı ayakları karbonatlı su ile yıkamaktır. Bunun yanında limon kolonyası ile yapılan masajda faydalı olacaktır. Sürekli kokan bir ayaklara sahipseniz ayaklar her gün sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir